Łeba • noclegi • atrakcje • informacje
Poznaj popularne

Katastrofalne sztormy, która nawiedziły miasto, spowodowały konieczność przeniesienia jego granic i odbudowy zniszczonego kościoła w innym miejscu. W 1590 roku wybudowano drewnianą kaplicę. W 1682 roku w czasie burzy od uderzenia pioruna spłonął kościół z częścią okolicznych domostw. Ówczesny pastor postanowił zbudować „nowy” kościół powstał w 1683 roku. Przy budowie nowo powstałej wówczas świątyni, zostały częściowo użyte materiały pochodzące ze zniszczonego kościoła, które uświetniają to miejsce bogactwem swej historii i żywiołów, jakie przeszły przez Łebę. Wieżę wybudowano w 1685 roku, ale niestety zawaliła się ona w 1761 roku. Wieżę odbudowano w 1763 roku, która stoi do dziś. W sierpniu 1945 roku do Łeby przybywa O. Cieślik misjonarz Oblatów Maryi Niepokalanej, który zakłada w Łebie parafię rzymsko-katolicką. Kościół od maja 1946 roku – zostaje przekazany właśnie tej parafii, ustanawiając parafię p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 CIEKAWE WYPOSAŻENIE KOŚCIOŁA:

  • Chrzcielny Anioł – Odrestaurowana figurka 200-letniego chrzcielnego anioła, która wg pierwszych podań była już w kościele w roku 1824. Legenda głosi, że figurkę ufundowała kochająca żona, w podziękowaniu za powrót swego męża z długich wypraw morskich. Obecnie Anioł służy przy ceremoniach chrztu św. oraz zaślubin.

  • Obraz Maxa Pechsteina „Madonna Orędowniczka”. Namalowany został w 1945r. na zamówienie ówczesnego proboszcza misjonarza oblata o. Mieczysława Cieślika. Obraz mierzy ponad 2 metry wysokości i 1 metr szerokości. Wykonany jest na prześcieradle, malowany farbami, które rybacy stosowali do renowacji łodzi.

  • Ławka Maxa Pechsteina. Usytuowana została przed kościołem w geście wdzięczności za wkład kulturowy, który malarz wniósł w progi Miasta Łeby. Swoim kształtem przypomina serce, którego część siedzącą stanowi paleta malarska. Projekt stworzył lęborski artysta malarz Krzysztof Grzesiak.

  • Figurka srebrnego dorsza. Figurka, której replika znajduje się w murach kościoła, została ofiarowana przez łebskich rybaków Papieżowi Janowi Pawłowi II 6 czerwca 1999 r. Wzmianki nt. srebrnego dorsza, zwanego w języku kaszubskim pomuchlem zapisano w najwcześniejszych dokumentach dotyczących kościoła .

  • Święta Barbara – Patronka Ludzi Morza. W głównym ołtarzu znajduje się figurka Świętej Barbary, cenny relikt ze względu na swe znaczenie zabytkowe. Kopia figurki została usadowiona w kapliczce w osadzie Rąbka (w drodze na wydmy ruchome).

MSZE ŚWIĘTE

W TYGODNIU: 08:00, 18:00
W NIEDZIELE: 07:00 (lipiec, sierpień), 08:30, 10:00, 11:30, 13:00, 17:00, 20:00 (lipiec, sierpień)

O  kościele można też przeczytać na stronie: http://www.leba.oblaci.pl/